sugerowany specjalista: dermatolog
Wykwit na błonie śluzowej jamy ustnej, wargach lub języku. Bolesne owrzodzenie o owalnym kształcie z żółtawym nalotem przykrywającym nadżerkę, otoczone czerwonym pierścieniem, świadczy o stanie zapalnym. Afta ma zwykle około 5 mm średnicy, ale zdarzają się mniejsze lub większe (od 1mm do 2 cm). Najczęściej pojawiają się między 10 a 40 r. ż. Do objawów należą pieczenie i miejscowy ból, a czasem również gorączka i powiększenie węzłów chłonnych.
Symptomy
- ból języka
- ból wargi
- nadżerka na języku
- nadżerka na wardze
Przyczyny
- urazy mechaniczne, takie jak: uszkodzenie błony śluzowej podczas mycia zębów, czy zabiegu dentystycznego lub przygryzienia
- niedobory witamin i składników mineralnych: witaminy B12, żelaza czy kwasu foliowego
- żywność (a dokładniej dodawane do niej konserwanty)
- przyjmowanie silnych antybiotyków
- autoagresja komórek
- zapalenie jelit
- zakażenie wirusem HIV
- białaczka (jeśli występuje także leukopenia i małopłytkowość krwi)
A także stres, gorączka, alergie oraz zmiany hormonalne.
Leczenie
Pojedyncze afty goją się zazwyczaj w ciągu 7 – 10 dni.
Aftoza nawrotowa (stomatitis aphtosa)
Pojawiające się częściej niż raz w roku afty świadczą o nawrotowej odmianie choroby i wymagają szczególnej troski. Udowodniono, że dużą rolę odgrywają w tym przypadku czynniki genetyczne. Jeśli jedno z rodziców chorowało na aftozę nawrotową, 30% dzieci dziedziczy chorobę; jeśli chorowali oboje rodzice – 90%. Rzut choroby trwa od 4 do 8 dni i może się powtarzać przez całe lata. W przypadku aftozy nawrotowej należy się zgłosić na dodatkowe badania w celu wyeliminowania innych chorób.