czwartek 12 września 2024

Gorączka u dzieci i niemowląt

Przede wszystkim gorączki nie należy zbyt skwapliwie obniżać, bo sama w sobie nie jest chorobą, tylko sygnałem, że organizm malca próbuje walczyć z atakującymi go wirusami lub bakteriami. Podwyższając ciepłotę, mobilizuje „armię obrońców” – wtedy zarazki namnażają się wolniej i szybciej giną. Co zrobić, gdy dziecko zagorączkuje radzi dr n. med. Maria Rudzińska-Chazan, pediatra neonatolog.

Jak zmierzyć gorączkę?
Możesz użyć różnego rodzaju termometrów: cyfrowego dousznego lub skroniowego (mierzą temperaturę w 1 sek.!), cyfrowego standardowego (pomiar trwa ok. 60 sek.), w smoczku (trzeba go ssać około dwóch minut), lub rtęciowego (jest najdokładniejszy, ale pomiar trwa najdłużej – od trzech do pięciu minut).
Gdy używasz tradycyjnego termometru rtęciowego, pamiętaj, że:
– Małemu niemowlęciu temperaturę najlepiej mierzyć w odbycie. Końcówkę termometru posmaruj specjalnym żelem KY (kupisz go w aptece) lub oliwką. Połóż malca na boku, z podgiętymi nóżkami, wsuń termometr między pośladki i przytrzymaj dwie, trzy minuty.
– Nieco starszemu maluchowi włóż termometr pod pachę lub w pachwinę. Jeśli dziecko jest niespokojne, spróbuj najpierw je utulić, bo uzyskasz niedokładny wynik (zwłaszcza że płacz podnosi temperaturę). Gdy wyniesie 37,5–38,5°C, powtórz mierzenie za 20 minut (zanotuj wynik i godzinę).
– Nie mierz temperatury w buzi. Będzie to możliwe dopiero po czwartych urodzinach, gdy dziecko zrozumie, że termometr trzeba trzymać pod językiem, nie zaciskając przy tym zębów. Ale nawet wówczas nie używaj do tego szklanego termometru!

Pamiętaj!
Temperatura jest różna w zależności od miejsca pomiaru. Normalna pod pachą wynosi 36,6°C, w buzi 37°C, w odbycie 37,4°C. U noworodka może wynosić nawet 37,5°, co jest spowodowane niedojrzałością systemu regulacji cieplnej, która czyni dziecko wyjątkowo podatne na zimno i ciepło. Przy wysokiej temperaturze otoczenia rośnie również temperatura ciała noworodka. Należy wtedy lżej ubrać maleństwo, aby nie odczuwało gorąca.

Kiedy podać lekarstwo?
Jeśli gorączka, nawet niewysoka, pojawi się u niemowlęcia do drugiego miesiąca życia, skontaktuj się z lekarzem – powinien jak najszybciej zbadać malucha. Od razu skontaktuj się też z pediatrą, jeśli niemowlę jest starsze, ale temperatura pod pachą przekroczy 38°C, w przeszłości maluch miał drgawki, gorączka utrzymuje się dłużej niż dobę lub towarzyszy jej światłowstręt, sztywność karku czy trudności z oddychaniem.
Podanie leku przeciwgorączkowego dziecku do szóstego miesiąca życia zawsze konsultuj z pediatrą. Jeśli maluch skończył pół roku, poczekaj z podawaniem środków przeciwgorączkowych, aż temperatura wzrośnie do 38,5°C (pod pachą). Podawaj dziecku tylko preparaty przeznaczone dla jego wieku, zawierające paracetamol (tylenol, panadol, apap). Nie zaleca się podawania dzieciom aspiryny (możliwość wystąpienia zespołu Rey’a). Zawsze postępuj zgodnie z zaleceniami lekarza i podawaj dawki właściwe dla wieku dziecka.

Inne sposoby
Zadbaj o właściwą temperaturę w pomieszczeniu, w którym przebywa chore dziecko. Jeśli jest duszno, wietrz często sypialnię, ustaw w pokoju naczynie z wodą, porozwieszaj na kaloryferach mokre ręczniki lub skorzystaj z nawilżacza. Zapobiegnie to zbytniemu wysuszeniu powietrza i ułatwi malcowi oddychanie.
– Nie przegrzewaj dziecka, ubieraj je w przewiewne ubranka z bawełny, nie przykrywaj grubymi kołderkami, gdyż nie jest wskazane, aby się pociło.
– Nie trzymaj malca przez cały czas na ręku. Ciepło Twojego ciała sprawia, że jest mu jeszcze bardziej gorąco.
– Podawaj małemu choremu dużo płynów małymi porcjami, takich jak woda, soki naturalne, mleko, napary z rumianku. Dziecko karmione piersią powinno ssać na żądanie. Jeśli przez kilka godzin odmawia, skontaktuj się z lekarzem.
– Przygotuj potrawy lekkostrawne, na przykład purée ziemniaczane lub warzywne, gotowany kurczak, zupki, ryby, ale nie zmuszaj dziecka do jedzenia, gdyż w czasie gorączki pogarsza się trawienie.
– Doskonałym sposobem na obniżenie gorączki są zimne okłady na łydki malca. Wykonujemy je np. ze zmoczonej pieluszki tetrowej.
– Gdy temperatura sięgnie 39°C, zrób malcowi ochładzającą kąpiel. Zanurz dziecko na kilka minut w wodzie o temperaturze jego ciała i stopniowo ją ochładzaj o 2–3°C, dolewając zimnej wody. Po kąpieli natrzyj malca niewielką ilością spirytusu monopolowego – to przyspiesza parowanie.

Jeden komentarz do Gorączka u dzieci i niemowląt

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *