piątek 26 kwietnia 2024

Katar u dzieci i niemowląt

Katar jest najczęściej wynikiem infekcji bakteryjnej lub wirusowej. Może utrudniać oddychanie, zwłaszcza niemowlętom.

Ostry nieżyt nosa, czyli katar, pojawia się u dziecka zazwyczaj na skutek zarażenia się od bliskich. Jest najczęściej wynikiem infekcji bakteryjnej lub wirusowej.

Objawy:
Sapka, obfita, śluzowa wydzielina z nosa, która spływa też do gardła, wywołując kaszel. Może ona utrudniać oddychanie, zwłaszcza młodszym niemowlętom, które nie potrafią oddychać przez usta.

Jak się leczy?
Ważne jest przede wszystkim udrażnianie noska. Dzieci mają kłopoty z wydmuchiwaniem noska (niemowlęta w ogóle tego nie potrafią robić), częściej więc może dojść do tzw. nadkażeń bakteryjnych, kiedy na jedną infekcję nakłada się wtedy druga, pojawiają się powikłania – np. zapalenie ucha środkowego. Dlatego maluchom trzeba pomagać w wycieraniu nosa, nakłaniać, by wpierw wydmuchały do końca jedną dziurkę, potem drugą. Niemowlętom zakrapla się do nosa sól fizjologiczną (rozpuszcza wydzielinę, która wypływa z noska i łatwo ją wytrzeć). Wygodne są też preparaty soli morskiej w aerozolu. Krople do nosa (dla niemowląt!) można stosować, gdy katar utrudnia sen lub ssanie. Podawaj je jak najkrócej, by zmniejszyć ryzyko uszkodzenia śluzówki. Błona śluzowa u dzieci jest szczególnie wrażliwa, dlatego niektórzy laryngolodzy są bezwzględnymi przeciwnikami stosowania kropli, niektórzy pozwalają od czasu do czasu i bardzo krótko ich używać, by dziecku ulżyć. Bezpieczny jest homeopatyczny spray do nosa Euphorbium, można go stosować bez obaw o zniszczenie śluzówki. Odtyka nos i co najważniejsze nie piecze nawet bardzo podrażnionej skóry. Zdania co do stosowania gruszki do odsysania wydzieliny z nosa są podzielone. Dzieci bardzo nie lubią takich zabiegów, w dodatku łatwo skaleczyć i tak już podrażniona błonę śluzową noska. Wejście otworów nosowych można smarować maścią majerankową, która ułatwia oddychanie.
Aby ulżyć starszemu dziecku można zastosować inhalacje (po konsultacji z lekarzem), dobrze sprawdzają się inhalacje olejkiem sosnowym, pichtowym itp. Jeśli katar meczy niemowlę, można wkropić kilka kropel do miseczki z gorącą wodą, w pomieszczeniu w którym dziecko przebywa.

Jak pomóc dziecku?
– pamiętaj o uzupełnianiu płynów w diecie malucha
– postaraj się, by podczas kataru maluch spał z głową uniesioną nieco wyżej (możesz podłożyć np. zwinięty ręcznik pod materacyk)
– pamiętaj o nawilżaniu powietrza w mieszkaniu by ułatwić dziecku oddychanie

Jak odróżnić zwykły katar od alergicznego?
– Wydzielina przy zwykłym katarze ma charakterystyczny żółtawy lub zielonkawy odcień, a przy alergicznym jest wodnista.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *