piątek 26 kwietnia 2024

Jak podawać dziecku leki

Aby maluszek wyzdrowiał, nie wystarczy odpowiedni lek. Trzeba jeszcze wiedzieć, jak go podawać, by na pewno zadziałał.

Nadchodzi taka chwila w życiu każdego rodzica, kiedy czuje się niepewnie. Zwykle traci się głowę, gdy… pociecha zachoruje. Wówczas podawanie lekarstw często okazuje się zaskakująco trudnym zadaniem. A przecież wcale nie musi tak być. Wystarczy pamiętać
o kilku ważnych zasadach.

Zatrzymuj ulotki
Na wszelki wypadek po kupieniu leku przeczytaj jeszcze ulotkę. Jeżeli coś będzie niejasne, najlepiej zadzwoń do lekarza i dopytaj o szczegóły. Ulotkę trzymaj razem z opakowaniem w miejscu niedostępnym dla malca.

Pilnuj godziny podania leku
Od tego zależy jego skuteczność. Najlepiej od razu zaplanuj z pediatrą godziny podawania leku. Spróbujcie ustalić takie, które nie będą wypadały w czasie, gdy malec ma drzemkę. Może uda się uniknąć rozbudzania dziecka. Jeśli w instrukcji podawania leku napisano „przed jedzeniem”, oznacza to, że lek zadziała optymalnie, gdy podasz go 30–60 minut przed posiłkiem.

Jeśli natomiast preparat ma być podany z jedzeniem, to znaczy, że w ciągu pięciu minut od rozpoczęcia posiłku powinnaś go dać dziecku. „Po jedzeniu” – lek należy przyjąć 30–60 minut po posiłku. Pamiętaj, że bezwzględnie trzeba zachowywać równe odstępy czasu przy podawaniu antybiotyków (stężenie leku we krwi musi być ciągle na jednakowym poziomie).

Nie chowaj nic w jedzeniu
Nawet jeśli masz podawać lekarstwo w trakcie jedzenia, to lepiej nie wkładaj go do posiłku. Po pierwsze, nie masz pewności, że maluszek zje wszystko, a poza tym mógłby się zniechęcić do kaszki czy zupki „przyprawionej” goryczką leku. Po kilku kęsach jedzenia po prostu podaj sam lek.

Nie dawaj tych przepisanych komu innemu
Zwłaszcza antybiotyków. Sama możesz podać tylko środki ziołowe (np. herbatkę z kopru, kiedy maluch ma kolkę) albo leki przeciwgorączkowe (paracetamol lub – od trzeciego miesiąca życia – ibuprofen).

Precyzyjnie wlewaj do buzi
Gdy dajesz szkrabowi leki, pamiętaj, że kubki smakowe znajdują się w przedniej części języka – łyżeczkę kieruj na środek, a zakraplacz i strzykawkę też, ale nieco z boku, ku policzkowi. Nie dotykaj tylnej części języka, by nie wywołać odruchu wymiotnego.

Daj coś do popicia
Najlepiej wodę, niezależnie od rodzaju leku. Inne napoje (np. soki) mogą osłabić lub wzmocnić jego działanie. Na przykład antybiotyków nie wolno popijać mlekiem, bo tracą swoją bakteriobójczą moc. Leki zawierające ibuprofen podawaj po jedzeniu, nie na pusty żołądek. Mogą drażnić śluzówkę.

Działaj szybko
Nikt nie lubi pić czegoś, co jest niesmaczne, zwłaszcza maluch, toteż najlepiej działać z zaskoczenia. Niemowlę możesz oprzeć tak jak do karmienia, przytrzymać rączki i zdecydowanie wlać mu preparat do buzi, ale zmuszanie malucha do przyjęcia leku to ostateczność. Staraj się dziecko zabawić. Pokaż na przykład, jak wysoko leci ptaszek… Frrr – poleciał. Usta maluszka rozchylą się pewnie z zaciekawienia…

Skończ w porę
Przeciwbólowego czy przeciwgorączkowego leku nie powinno się podawać, kiedy leczona dolegliwość minie. Inaczej jest natomiast w przypadku antybiotyków. Nawet jeśli twoje dziecko wygląda na zupełnie zdrowe, nie przerywaj kuracji na własną rękę. Podaj dokładnie tyle dawek leku, ile lekarz zalecił chorowitkowi.

Prosta instrukcja
Co zrobić, by krople do oka, ucha czy noska zaraz nie wypłynęły, a maluch nie wypluł syropku? Nasze rady pomogą ci przy każdej kuracji.
– Syrop. Odmierz porcję syropu na łyżeczkę. Posadź dziecko na kolanach i przytrzymaj je pod pachami. Zachęć malca do otworzenia buzi i sprawnym ruchem umieść łyżkę z płynem w jego ustach.
– Czopek. Jedną ręką unieś do góry nóżki dziecka, a drugą wsuń ogrzany w dłoniach czopek do odbytu. Delikatnie ściśnij ręką pośladki malca – wtedy czopek lepiej wniknie. Pamiętaj, że nie może wystawać z pupy, bo wysunie się.
– Krople do uszu. Połóż malca na plecach i przechyl mu główkę na bok. Zapuść jedną, dwie kropelki, do przewodu słuchowego. Przytrzymaj dziecko jeszcze chwilkę.
– Krople do oczu. Ułóż dziecko na plecach. Odchyl mu delikatnie dolną powiekę i wpuść krople (nie więcej niż dwie) na jej środek. Możesz też wlać płyn do wewnętrznego kącika.
– Sprej do nosa. Leżącemu maluszkowi odchyl główkę do tyłu. Przystaw aplikator do noska, ale nie wciskaj go zbyt głęboko. Zapuść porcję spreju, jednym sprawnym ruchem.

Dla rodziców chorowitka
Oto kilka praktycznych informacji i rad, które pomogą początkującym rodzicom w podawaniu leków małemu chorowitkowi.
1. Jeśli podajesz lek łyżeczką
i maluch nie zliże go do końca, obróć ją do góry dnem i zdecydowanym ruchem „wytrzyj“ o język smyka.
2. Jeśli chore maleństwo śpi, a właśnie zbliża się pora podania kolejnej dawki leku – rozbudź porządnie smyka (by się nie zakrztusił) lub przez sen podaj mu ten sam preparat w czopku (sprawdź najpierw, czy jest w nim ta sama porcja substancji czynnej, czyli leku).
3. Jeśli nie widzisz poprawy po podaniu leku przeciwgorączkowego lub przeciwbólowego, pamiętaj, że kolejny możesz podać choremu dziecku dopiero po czterech godzinach.

Lena Widymska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *