piątek 14 czerwca 2024

Szczepienia zalecane

Ze szczepieniami obowiązkowymi nie ma problemu: są bezpłatne, a kalendarz szczepień jasno precyzuje, co i kiedy trzeba podać dziecku. A jak jest ze szczepieniami zalecanymi?

Które szczepionki zalecane warto kupić? – Nie da się jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie, bo każde dziecko ma inne potrzeby i każda rodzina jest w innej sytuacji finansowej – mówi lek. Med. Witold Paczosa, kierownik Działu Epidemiologii Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej we Wrocławiu. – Gdybym miał coś polecić, to wybrałbym kilkuskładnikowe szczepionki skojarzone, bo ograniczają liczbę zastrzyków. Co do pozostałych, skonsultowałbym się z pediatrą, ale na pewno warto je rozważyć. Szczepionki chronią przecież przed chorobami, a jak dotąd nie wymyślono skuteczniejszej broni do walki z drobnoustrojami. Poza tym s dziś znacznie bezpieczniejsze niż kiedyś, a powikłania należą do rzadkości. Zatem przeciwko jakim drobnoustrojom i chorobom można zaszczepić maluszka?

Oto nasza lista:

Ospa wietrzna

to choroba zakaźna, którą bardzo łatwo się zarazić. Choć uważa się ją dość lekką (albo wręcz „obowiązkową), może powodować poważne powikłania: zapalenie opon mózgowych i mózgu, zapalenie płuc, ostrą małopłytkowość, zapalenie mięśnia sercowego, stawów, wątroby. Niestety wirus pozostaje w organizmie w postaci utajonej i nawet po wielu latach może się uaktywnić, wywołując półpaśca.

Szczepionkę przeciwko ospie wietrznej podaje się już od dziewiątego miesiąca życia. Maluchom do 12. Roku życia wystarczy tylko jedna dawka, starsze dzieci muszą przyjąć  dwie.

Koszt: około 200 zł

Kleszczowe zapalenie mózgu

jest również często nazywane wczesnoletnim zapaleniem mózgu. To naprawdę bardzo ostra, wirusowa choroba zakaźna, która jest przenoszona przez kleszcze.

Szczepienie przeciwko kleszczowemu zapaleniu mózgu zaleca się dzieciom, które są narażone na kontakt z kleszczami, a więc także tym, które chodzą na spacery do lasu. Podaje się je maluchom, które ukończyły pierwszy rok życia. Szczepienie można rozpocząć w dowolnym momencie. Dwie dawki podane w odstępie od 1-3 miesięcy zabezpieczają na rok. Trzecia, przyjęta po 9-12 miesiącach, uodparnia na trzy lata. Szczepienia przypominające podawane są co trzy lata.

Koszt: około 70 zł

Wirusowe zapalenie wątroby typu A (WZW typu A)

jest poważną chorobą zakaźną. Można się nią bardzo łatwo zarazić, np. jedząc brudne jabłko.

Szczepić można dzieci, które ukończyły pierwszy rok życia. Jedna dawka uodparnia na rok. Aby uzyskać długotrwałą ochronę (czyli na około 20 lat), zaleca się podawanie dawki uzupełniającej (6-12 miesięcy od pierwszego szczepienia).

Koszt: około 120 zł

Rotawirusy

to drobnoustroje wywołujące tzw. grypę jelitową, czyli ostry nieżyt żołądkowo-jelitowy, objawiający się wymiotami, biegunką i gorączką. Ta z pozoru niegroźna infekcja może powodować, szczególnie u najmłodszych, do niebezpiecznego odwodnienia.

Pierwszą dawkę szczepionki można podać w szóstym tygodniu życia, drugą – po czterech tygodniach (cykl trzeba zakończyć przed 24. tygodniem życia dziecka). Preparat podaje się doustnie.

Koszt: około 400 zł

Grypa

może powodować powikłania: zapalenie płuc, oskrzeli, oskrzelików albo mięśnia sercowego, a nawet mózgu.

Jeśli malec jest szczepiony po raz pierwszy, dostaje dwie dawki w odstępie czterech tygodni. Szczepić można dzieci od szóstego miesiąca życia. Najlepiej robić to przed sezonem zachorowań (szczyt przypada na styczeń – marzec). Przeciwciała powstają już po siedmiu dniach od podania szczepionki.

Koszt: około 40-50 zł

Pneumokoki

to bakterie odpowiedzialne za posocznicę, zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych, płuc, zapalenia ucha środkowego, zatok. Najbardziej podatne na zakażenie są dzieci do drugiego roku życia.

Szczepić można już maluszki od drugiego miesiąca życia. Dawki szczepionki uzależnione są jednak od wieku dziecka. Niemowlętom od drugiego do szóstego miesiąca podaje się trzy dawki w odstępie minimum jednego miesiąca i czwartą w drugim roku życia, natomiast od siódmego do jedenastego – dwie dawki, a trzecią w drugim roku życia. Dzieciom w wieku 12-23 miesięcy – dwie dawki przy zachowaniu co najmniej dwumiesięcznego odstępu. Maluchom, które ukończyły dwa lata, a nie skończyły pięciu, wystarcza jedna dawka.

Koszt: około 320 zł

Hib

to bakteria, która może spowodować m.in. zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych i mózgu, posocznicę, a także zapalenia: płuc, stawów. Najbardziej narażone są niemowlęta i dzieci do piątego roku życia.

To szczepienie jest już obowiązkowe. Zaleca się je dzieciom, które nie zostały nim objęte. Najlepiej szczepić malca w dniu szczepień obowiązkowych, np. w drugim, trzecim, czwartym i piątym miesiącu życia (można kupić szczepionkę skojarzoną, chroniącą równocześnie przed błonicą, tężcem, krztuścem, polio i Hib). Cykl składa się z trzech dawek podanych w pierwszym roku życia oraz jednej w drugim roku. Nieszczepionym dzieciom powyżej 13-15. miesiąca życia podaje się jedną dawkę.

Koszt: około 140 zł

(źródło: Mamo, to ja. Nr 4/2007)

Jeden komentarz do Szczepienia zalecane

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *