poniedziałek 9 grudnia 2024

Wysypka u dzieci i niemowląt

Gdy na skórze pojawiają się swędzące wysypki, czerwone plamy lub bąble, może to być objaw alergii na pokarmy, rośliny, kosmetyki.

POKRZYWKA
Objawia się swędzącymi bąblami różnej wielkości (jak po oparzeniu pokrzywą). Takie zmiany mogą się pojawić w różnych miejscach na ciele i zwykle ustępują w ciągu kilku godzin. Pokrzywka jest spowodowana przede wszystkim przez histaminę uwolnioną z komórek tucznych.
Pokrzywka zdarza się:
– pod wpływem pierwszych promieni wiosennego słońca, a nawet po wyjściu na mróz,
– po zjedzeniu uczulających pokarmów (np. mleko, jaja, skorupiaki, orzechy, truskawki, żywność zawierająca sztuczne dodatki),
– po kontakcie z niektórymi roślinami, zwierzętami, środkami chemicznymi (np. amoniakiem, wybielaczami).
Osoby, u których występują dokuczliwe pokrzywki, powinny unikać kontaktu z powodującymi je czynnikami, a czasem nawet stosować leki przeciwhistaminowe
(po konsultacji z lekarzem).

ATOPOWE ZAPALENIE SKÓRY (azs)
Przyczyny atopowego zapalenia skóry są złożone. Główną rolę odgrywa atopia, czyli dziedziczna skłonność do chorób alergicznych. U młodszych dzieci najczęściej mamy do czynienia z alergią na mleko krowie lub białka innych pokarmów, a także z nietolerancją dodatków do żywności (konserwanty, stabilizatory, polepszacze smaku, barwniki itp.). Atopowe zapalenie skóry to w rzeczywistości choroba całego organizmu. Uporczywe swędzenie nasila się w nocy, gdy skóra jest rozgrzana, bo zwiększone wydzielanie potu wzmaga świąd. Jest ono tak samo przykre jak ból, dziecko staje się niespokojne, rozdrażnione, skłonne do płaczu.
Skóra malucha chorego na azs jest bardzo sucha, co sprawia, że staje się mniej elastyczna, szorstka, skłonna do pękania. Uszkodzona skóra jest znacznie bardziej podatna na różne zakażenia: ropne infekcje, drożdżycę itp.

Do powstania zmian chorobowych przyczynia się:
– drażnienie skóry przez bieliznę, ciasne ubranie lub z domieszką tworzyw sztucznych,
– niektóre kosmetyki, mydła, proszki do prania,
– zbyt wilgotne lub zbyt suche powietrze,
– mróz lub ostre słońce,
– drażniące działanie moczu lub kału,
– silny, długotrwały stres spowodowany np. rozłąką z matką, pójściem do żłobka lub przedszkola.
Jeśli azs spowodowane jest alergią pokarmową, najskuteczniejszym leczeniem jest:
1. unikanie żywności sztucznie konserwowanej, barwionej, aromatyzowanej, zawierającej polepszacze smaku,
2. wyeliminowanie uczulającego pokarmu – w przypadku karmienia piersią również z diety matki; najczęściej uczulają: mleko krowie, jajka, cytrusy, orzeszki ziemne, czekolada, kakao, pomidory, truskawki, ryby, krewetki i inne skorupiaki,
3. zastosowanie leków antyhistaminowych (np. Zyrtec, Claritina) – czasem należy je wprowadzić, gdy dieta eliminacyjna nie przynosi oczekiwanych rezultatów.

OBRZĘK NACZYNIORUCHOWY
Na skórze pojawiają się płaskie wzniesienia, puchną palce, powieki, usta, stopy lub dłonie. Mechanizm powstawania tej dolegliwości jest taki jak w pokrzywce, z tym że proces alergiczny odbywa się tutaj w głębszych warstwach skóry. Jeżeli obrzęk dotyczy krtani, powoduje męczącą chrypkę, a czasem nawet bezgłos. Opuchnięcie w okolicy strun głosowych wraz z podrażnieniem gardła jest przyczyną dokuczliwego kaszlu. Czasem może występować również obrzęk języka, warg, jamy ustnej. Osoby, u których występują takie reakcje, powinny unikać alergenów wywołujących obrzęk oraz niektórych leków, np. aspiryny, ibuprofenu.

Uwaga! Jeśli obrzęk dotyczy języka i krtani, natychmiast trzeba skontaktować się z lekarzem!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *